Evi Ev Yapan Mobilyalardaki 15 Detay

Evi Ev Yapan Mobilyalardaki 15 Detay

13 Şubat

1. Tarzınızı temsil eden mobilyalar ile kişiliğinizi yansıtan bir dekorasyon yaratın

Evimiz için mobilya alışverişi yaparken, daha ilk görüşte bize hitap ettiğini düşündüğümüz mobilyalar vardır ve tercihlerimizin belirleyici noktası olurlar. Bu şekilde dekore edilen bir eve adım attığımızda ise ait olduğumuz yere gelme hissini yaşayabiliriz. Evimizi huzuru, sıcaklığı bulduğumuz bir yuva haline getirebiliriz.

Eviniz için doğru olan, ihtiyacınız olan ferahlığı bulabileceğiniz mobilya seçimleri yapabilmeniz için öncelikle hangi stile yakın olduğunuza karar vermeniz gerekir. Evinizde uygulayacağınız tarz ne olursa olsun kendinize has dokunuşlarla ortaya çıkaracağınız kombinler ile size ve ailenize keyif verecek aurayı yakalayabilirsiniz.

2. Koltuk takımınızın konforu, evinizde geçirdiğiniz zamana değer katar

Evde olduğumuz süre içinde en fazla kullandığımız mobilya grubu olan koltuk takımına karar verirken şık olmasının yanı sıra rahat olmasına da dikkat etmek gerekir. Bolca kırlent içeren koltuk takımları her ne kadar en rahat modeller olarak görülse de, koltuk üzerinde kullanılmayan, sadece yer kaplayan kırlentlerden kurtulmakta yarar vardır. Alternatif bir yöntem olarak yerde kullanılabilecek puflar samimi bir ortam yaratmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca koltukta uzanıp kitap okuma, televizyon izleme gibi zevkleri olanlardansanız mutlaka geniş oturma minderine sahip koltuklara göz atmalısınız.

3. Salon dekorasyonunuzun odak noktası orta sehpalar

Günümüzde, oturma odası ve salonlarda spor-modern tarzların harmanlanmasıyla tasarlanmış koltuk takımlarının kullanımı oldukça revaçtadır. Genel olarak düz renklerin sadeliğini yansıtan bu mobilya grupları ile bir dizayn elde etmek istiyorsanız, belirli noktaları ön plana çıkararak odanıza gerekli enerjiyi verebilirsiniz. Bu tarz bir dekorasyonda orta sehpayı tasarımsal modeller arasından seçerek ya da kendiniz tasarlayarak hem kolay hem de farklı bir dizayn ortaya çıkarabilirsiniz.

4. Farklı motifleri evinizde sergileme imkânı sunan aksesuarlar ile dekorasyonunuza heyecan katabilirsiniz

Evinizin duruşunu sıradanlıktan uzak tutmak için uygulayabileceğiniz en iyi yöntem aksesuar kullanmaktır. Evinizin temel mobilyalarına karar verdikten sonra tablolar, farklı büyüklüklerdeki vazolar, fotoğraf panosu ya da çerçeveler, abajurlar gibi çeşitli figürleri kendi tasarımınızla birleştirebileceğiniz aksesuarlara yer vermeniz, evinizin enerjisini yükseltecektir. Yerinde ve ölçülü kullanıldığı takdirde bu dekoratif ürünler ile evinize farklı kültürlerin esintilerini taşıyabilirsiniz.

5. Farklı tasarımlara sahip raflar ile televizyon köşenizi değerlendirin

Vitrinlerde sıkça gördüğümüz vitrinli, duvarda geniş bir alan kaplayan TV ünitelerinden sıkıldıysanız, tercihinizi sadece sehpadan oluşan yaşam ünitelerinden yana kullanıp, küçük raflarla ünitenize destek sağlayabilirsiniz. Böylece kendi tasarımınız olan TV ünitesini ortaya çıkarabilirsiniz. Ayrıca raflar fotoğraflarınızı, biblolarınızı ve diğer küçük aksesuarlarınızı sergileyebileceğiniz bir alan olabileceği gibi, size salon ya da oturma odanızda küçük bir kütüphane oluşturma imkânı da verir. Kısacası duvar ünitenizin bulunduğu köşe sadece televizyon izlemek için kullanılan bir alan olmaktan çıkar ve aynı zamanda okuma alanınız haline gelir.

6. Çeşitli kesimlerde ayna kullanarak yatak odanıza derinlik katabilirsiniz

Yatak odaları, genellikle büyük ebatlı mobilyalar ile doldurulmaktadır. Bu durum özellikle boyutları küçük olan bir odada dar ve sıkışmış bir görüntüye neden olmaktadır. Mobilyacılar bu sorunu gardırop kapaklarında kullandıkları geniş aynalar ile aşmışlardır. Ancak aynaları, giysi dolabının kapakları dışında, konsolun yanında entegre edilmiş olarak ya da mobilyalar üzerinde parçalı bir görünümle kullanmak da odanıza aydınlık katacak ve stil sahibi, şık bir hava verecektir. Yatak odanız yeterince geniş ise tek başına bir boy aynasına da odanızda yer verebilirsiniz. Yani, yatak odanız ister dar ister geniş olsun, mutlaka farklı ayna tasımlarına yer vermelisiniz.

7. Berjer kullanarak yatak odanızda kendinize ait, özel bir yaşam alanı oluşturun

Yatak odası takımı diyince akla yatak, gardırop ve konsoldan oluşan temel bir mobilya grubu gelse de, josefin modeliyle tamamlanmış yatak odası takımları ön plana çıkmaktadır. Ancak siz yatak odanızda kendi tarzınızı uygulayabileceğiniz, günlük bir kullanım alanı için tekli koltuk/berjer kullanabilirsiniz. Odanın aydınlık bir bölümüne bir ya da iki tane berjer konumlandırarak uyumadığınız saatlerde de yatak odanızda vakit geçirmenizi sağlayacak rahat bir köşe elde edebilirsiniz.

8. Sağlıklı bir uyku için yatak seçimine önem vermek gerekir

Sizi yeni güne hazırlayan, deşarj olduğunuz ve sağlığınız için en önemli alanlardan biri olan yatak odası için alışveriş yaparken dikkat edilmesi gereken birincil unsur vücudunuzun yapısına uygun bir yatak seçmektir. Tasarım sürecinde her ne kadar yatağın şekli, boyutları, stili ön plana çıksa da önem verilmesi gereken sağlıklı bir yapıya sahip olmasıdır. Bunun için öncelikle vücudunuzu tanımanız ve hangi sertlikte bir yatakta rahat edebildiğinize karar vermeniz gerekir. Sonrasında ise anatominiz üzerinde olumsuz etki yapmayacak, omurganızın uyku sırasında dik kalmasını sağlayabilecek, ortopedik yataklara yönelmelisiniz.

9. Kalabalık misafirlerinizi kolayca ağırlayabilmek için işlevsel yemek odası takımları kullanın

Yemek odası takımı alırken en çok düşünülen konu kaç kişilik olacağı ve hangi genişlikte bir masa kullanılacağıdır. Dar alanlar için genellikle 6 kişilik takımlar tercih edilse de misafir gelmesi durumunda sıkıntı yaşanma olasılığı oldukça yüksektir. Bu sorunu ortadan kaldırmak için açılıp kapanabilen masalar kullanmanızda yarar vardır. Günlük hayatınızda fazla yer kaplamayan bu masalar, kalabalık davetlerinizde gerekli alanı sağlayarak size yardımcı olacaktır.

10. Yemek odası takımı evinizin tasarımında belirleyici rol oynar

Ev dekorasyonunda en çok dikkat çeken noktalardan biri yemek odası tasarımıdır. Sıklıkla kullanılması ve göz önünde bulunması nedeniyle dizaynına dikkat etmek gerekir. Yemek odası takımınızın bir stile sahip olması zamanla sıkılmanızın önüne geçer. Bu nedenle benliğinize uygun bir tarzda ve kullanışlı bir yemek odası takımı seçerek yıllarca severek kullanabilirsiniz.

11. Evinize işlevsellik katmak ve geniş alan yaratmak için gömme dolap modellerine göz atmanızda fayda var

Ev yerleşiminde sıklıkla karşımıza çıkan alan yetersizliği sorununa getirilen en dekoratif çözümlerden biri gömme dolaplardır. Yatak odasında giysi dolabının duvarla bütünleştirilmesi, gömme dolapların en yaygın kullanımlarındandır. Dolabınızın kapaklarını tamamen ayna ya da farklı bir kaplamayla gizleyerek kendinize gizemli bir kıyafet odası edinebilirsiniz. Aynı zamanda birden fazla kişinin paylaştığı çocuk ya da genç odalarında da yer tasarrufu yapmak için bire birdir. Gömme dolapları eviniz için özel olarak tasarlayabileceğiniz gibi hazır mobilya gruplarındaki dolapları da uygun alanlara bu şekilde konumlandırabilirsiniz.

12. Bebeğinizin odasında koltuk bulundurarak kendiniz için küçük bir alan yaratabilirsiniz

Evinizin olmazsa olmazı olan koltukların her oda için ayrıca tasarlanmış modellerini bulabilirsiniz. Bebeğiniz için dekore ettiğiniz, soft bir oda için de benzer detaylar içeren tekli koltuklar edinebilirsiniz. Bu sayede bebek odasında kendiniz için de bir yaşam alanına sahip olabilirsiniz. Aynı zamanda bebeğinizle daha fazla ve keyifli vakit geçirme fırsatınız olacaktır.

13. Enerjisi yüksek gençlere, yaşıyla ve karakteriyle uyumlu bir oda tasarlayın

Evde geçirecekleri vakti sınırlı olan gençler ve çocuklar için, zamanını verimli kullanabilecekleri ve içinde bulunmaktan keyif alacakları bir oda tasarlamak gerekir. Tasarım aşamasında kararlar odayı kullanacak olan kişilere bırakılmalıdır. Ancak ilgi çekici, orijinal detaylar barındıran çocuk/genç odalarına yönlendirerek yatak odası ve çalışma odasının yanı sıra eğlenceli bir etkinlik ortamı oluşturmasına yardımcı olabilirsiniz.

14. Evinizin asude köşesi, köşe koltuk takımları

Kullanıldığı alanda sıcak, samimi bir ortam oluşturan köşe koltuklar, evinizin hemen her odasında bulundurabileceğiniz mobilyalardır. Adeta rahatına düşkün kişiler için tasarlanmış köşe koltuk takımlarını, TV ünitenizin karşısına, oturma odanıza, kış bahçenize ve uygun gördüğünüz herhangi bir odaya konumlandırabilirsiniz. Köşe koltuk takımları evinize dinginlik ve kullanışlılığın yanı sıra şıklık da katacaktır.

15. Ailenizin emniyeti için güven veren mobilyaları tercih edin

Mobilya alırken uzun süreli ve güvenli bir kullanım için sağlamlığından emin olduğunuz ürünler arasından tercih yapmalısınız. Mobilyaların iskeletinde kullanılan malzemenin kalitesi kadar kaplamasında kullanılan malzemenin niteliği de önemlidir. Örneğin alev almayan kumaşlardan yapılmış koltuk takımları kullanarak olası bir kazayı önleyebilirsiniz. Özellikle çocuklu ailelerde bu detayların dikkate alınması gerekir.


Yorum Ekle